• Lucie

Zážitkový porod a voucher na “Šmikni si i ty jeden slepák”

Kamarádka mě upozornila na super počin. Jedna skvělá a uvědomělá a zaručeně BIO matka pořádá sama na sebe sbírku, protože utrpěla obrovskou újmu. Celý ten počin se jmenuje “Pomozte nám zastavit porodnické násilí!”. Ve zkratce jde o to, že tato matka udělala kauzu z toho, že nemohla rodit v poloze, kterou si vybrala a následně jí bylo odepřeno odnést si placentu. Jelikož jsem také matka, toto bezpráví mne nenechalo ani chvíli klidnou a rozhodla jsem se, že tuhle osvětovou myšlenku podpořím a půjdu ještě dál.


Dostala jsem totiž skvělý podnikatelský nápad, který nejen pokryje obrovskou díru na trhu, ale zároveň našemu zdravotnictví přinese obrovský kus peněz do rozpočtu a co víc. Ti blbouni doktoři a ostatní neschopnej zdravotnickej personál, který si bez tak akorát jenom nemístně stěžuje, ačkoli moc nikdo nechápe na co, si bude moct trochu odfrknout, protože můj nápad jim pomůže a uleví. Zážitkové porody. Každá matka si vybere balíček, který jí sedne.


Balíček I. - Zážitkový porod - Udělej si sám


Varianta A - Sousedský porod

Naplánujete si termín a přesný průběh porodu u vás doma. Sezvete všechny sousedy z paneláku nebo vesnice. Mezi nimi je dost matek různého věku, které už rodily, které vám s porodem zkušeně poradí. Hezky jak za starých časů porodních bab. Pokud by se vyskytla komplikace, chytří sousedé s chytrými telefony vygůglí postup, jak se zachovat a jak dál postupovat. K této variantě není lékař ani jiný zdravotnický personál nutný. Máte sousedy a internet, a ti vědí líp, jak nějakej degén, který na to šest let studoval a těch šest let bez tak akorát někde chlastal.


  • Doporučujeme sestavení přesného časového porodního plánu v minimální délce 120 minut, ať z té podívané sousedi taky něco mají. O videozáznam se nebojte, pravděpodobně se mezi sousedy najde alespoň jeden idiot, který to bude streamovat online.


Varianta B - Polní porod

Specialitka pro “oldschůláky”, biomamky a hipstesrký taťky, kteří si moc dobře uvědomují, že dřív se na poli mezi brambory rodilo docela běžně. Tak proč si to nestřihnout dneska taky? Výhodou je, že nemusíte nic plánovat. Až to přijde, přičapnete kdekoli v poli, v parku na trávě a prostě to vyprdnete ven. Jak za starých dobrých časů. Doktora opět nepotřebujete. Kdyby přišly komplikace a děcko nepřežilo, rovnou jej zakopete. Jak za starých dobrých časů, kdy byla úmrtnost novorozenců naprosto běžná. Pokud to náhodou nepřežijete vy, zahrabe vás “manža”, abyste naplnila svůj ekologický význam a pohnojila matičku zemi.


  • Doporučujeme “manžu” vybavit lopatou a rýčem pro případ nutnosti vykopat díru a zahrabat vás. I “oldschůláci” mají chytré telefony. Porod by měli streamovat online, aby jim během porodu všechny ostatní biomatky a hipsterští ekotaťkové posílali dostatek pozitivní energie a celý porod byl dost sluníčkový.


Balíček II. - Zážitkový porod - Doktore, koukej, jak se to dělá!


Varianta A - Přesný harmonogram - Rodím, rodíš, rodíme!

Rodička si vytvoří přesný plán porodu, jehož součástí bude po pěti minutových intervalech rozpis poloh rodičky, ve kterých se chce ona i dítě nacházet. Rodička dá porodnici k dispozici seznam požadavků a pokynů, kterým se bude veškerý personál včetně lékařů řídit.


Rodička personál seznámí s repertoárem povolených úsměvů, grimas a předem stanovených frází, které bude moct personál použít. V případě komplikací si tatínek či jiný fundovaný doprovod rodičky nejdříve vygůglí postup, který si ale před tím nechá schválit ostatními rodičkami na mimibazaru a tím se bude lékař závazně řídit.


Zdravotnický personál pořídí vysoce profesionální kamerový záznam z porodu a z prvního kojení. Jako bonus k této službě si bude moct matka vybrat, zda si placentu zakope doma na zahradě (nebo pod keřem, který je vysazený u paneláku) nebo z placenty bude připraven chutný koktejl pro celou rodinu.


Varianta B - Zážitkový císařský řez - Řízni si to, taťko, sám!

Rodička se rozhodla, že se jí nechce absolvovat náročný a bolestivý přirozený porod, protože by z toho byla strašně unavená. Naplánuje si tedy porod císařským řezem. S ohledem na fakt, že se jedná o běžný a nenáročný zákrok a nikdo nechápe, proč s tím ti doktoři nadělaj tolik štráchů, císařský řez povede sám otec, který před porodem shlédne instruktážní hodinové video. Asistovat mu bude vrátný z nemocnice a k ruce bude mít samozřejmě kamarádky rodící matky, které v případě komplikací včas zasáhnou a veškerý postup zkonzultují na mimibazaru s jinými matkami, které již rodily a tak vědí, která páčka.


Postupné rozšíření trhu o zážitkovou medicínu


Když jsem dávala dohromady koncept zážitkových porodů, došla jsem k závěru, že bych časem tyto služby mohla rozšířit i na další nemocniční oddělení. Začala bych něčím, co už desítky let zvládají nemocniční vrátní - třeba “Zážitková chirurgie - I ty si šmikni slepák”. Ale ten koncept ještě musím doladit a hlavně nacenit.


Přeci jenom v době, kdy při jedné operaci využijete operatéra, jeho asistenta, anesteziologa, několik sálových sester, spousta dalšího personálu, který dbá o sterilní nástroje i samotné operační sály a přitom za to platíme nula nula nic příspěvkem na zdravotní péči a nejsme s tím spokojeni, nejsem si jista, kolik by můj koncept měl vlastně stát.


Chci konečně v našem mrzkém veřejném a komukoli dostupném zdravotnictví nasadit vysokou laťku a poskytovat služby na špičkové úrovni. Nechci se JENOM vyrovnat zahraničí, kde pacient platí už jenom za to, že do čekárny vstoupil. Chci jít dál. Chci aby si za své vydřené peníze každý pacient užil cokoliv, co si jenom bude přát.


Budu muset zaměstnat nějakou dostatečně hezkou a usměvavou asistentku, která se bude starat o zákazníky, aby budoucí rodičky měly náležitý pocit výjimečnosti a důležitosti, kterého se jim v našem zdravotnictví za mák nedostává.


Nechci, aby i nadále byly ty chuděry budoucí matky konfrontovány s přetaženými doktory a nepříjemnými sestrami, kteří slouží nekonečně dlouhé směny a nejsou schopni se smířit s tím, že si na nich chudák rodící matka musí vybít svoje hormony. Těhotná ženská má přeci právo být na kohokoli protivná a nepříjemná!


A co teprv zdravotní personál, který za 15 hrubého má s nadšením a úsměvem sobě vlastním donést "all inclusive" stravu a nápoje ihned poté, co po nás vytře posranou koupelnu po klystýru nebo prochcanou a zkrvavenou postel, protože po porodu nám ty svěrače holt ještě nefungují tak, jak jsme byly zvyklé.


Nechci budoucí matky vystavovat tomu strašnému stresu, když jí nějakej debil, co šest let ležel ve skriptech a potil krev, aby prolezl zkouškama na poslední chvíli, radil, jak má správně rodit. Protože ona si o tom povídala se slunicko876 a mamiMoniMysicka a ty říkaly, jak to chodí. A Libuna z práce to říkala taky.

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com