• Lucie

Umíte Gůglovat?

Sedím tak s bandou kamarádů a kecáme o všem možném. Samozřejmě, že tak třikrát do hodiny dojde na nějakou “hádku”, kterou nám pomůže rozsoudit “Strejda “Google”, protože všechno ví. Neuniklo mé pozornosti, že každému trvá proces gůglení různě dlouhou dobu. Udělala jsem menší průzkum ve své skupině a zjistila jsem, že dokonce ani někteří z mých “IT lidí” nezná mnoho gůglích fíglů, které vám usnadní život a pomohou vám při hledání odfiltrovat hromadu toho, co nechcete najít. Jak na to?


1. Staré známé UVOZOVKY

Tady bych čekala, že to zná snad úplně každý. Světe div se, jsou lidé, co netuší. Proč je používat? Tak já třeba občas v autě slyším písničku, zapamatuji si kus textu, ale než dojedu domů, zapomenu, co to bylo za interpreta, ale hlava si pamatuje ten popěvek. Např. “how could i know, how could i know” - vím určitě, že je to část textu z metalové písničky, ale za mák si nevzpomenu, jak se jmenuje a kdo ji zpívá. Naštěstí Strejda Google ví a zná.

Výsledky vyhledávání bez uvozovek

Výsledky vyhledávání s uvozovkami

2. Vyhledávání podle TYPU SOUBORU

Občas člověk hledá manuál. Když jsem pracovala na shopu v T-Mobile, tato funkce byla nesmírně užitečná, když za námi chodily babči s tlačítkovými telefony a chtěly někde něco nastavit. Takže když jsem zadala do vyhledávače Nokia 3310 type:PDF, rovnou jsem si stáhla PDF soubor s manuálem k telefonu.

Výsledky vyhledávání podle typu souboru

3. Rychlé hledání v MAPĚ

Když zadáte do vyhledávače mapa:budějovická praha, jako první výsledek se vám zobrazí odkaz na mapu s daným místem. Je to praktické v tom, že si ušetříte jeden krok a to nejdřív rozkliknout mapu a pak přímo v ní vyhledat požadovanou ulici. Prostě o jeden krok méně.

Výsledky vyhledávání pomocí mapy

4. Rychlé info o POČASÍ

Někdy chceme jet někam na výlet nebo chci omrknout, jestli vyšlo počasí dětem na táboře. Rychlou informaci dostanu díky příkazu weather: Vizovice a hned mám jasno, jak to vypadá.

Výsledky vyhledávání POČASÍ

5. Vyhledávání konkrétní informace na konkrétní stránce

No a když máme ty dovolené - občas víte, na jaké stránce chcete hledat a víte, CO chcete hledat. Tak třeba podmínky roamingu na webu T-Mobile najdete díky příkazu site:t-mobile.cz roaming a hnedle v prvním odkazu najdete ty správné informace a ušetříte si čas brouzdáním po našich stránkách. Ale víte co? Klidně na nich brouzdejte. Máme to rádi. :)

Výsledky vyhledávání na konkrétní stránce

6. Vyhledávání podle obrázku

Velice podceňovaná funkce, která člověku napoví, kde byla fotka pořízená, nebo kdo na ní je, pokud jde o někoho známějšího a nejsme si jistí nebo nám to jednoduše pomůže najít podobné obrázky, které zrovna hledáme třeba ke svému článku. Občas také najdu v počítači uložený obrázek, který se mi líbí a stáhla jsem ho kdo ví kdy a kdo ví odkud a potřebuji si ověřit původ obrázku a také autorská práva. Jak na to?


Obrázek ze složky buď přetáhnu myší do Googlu nebo v Google přepnu na obrázky a použiji ikonu fotoaparátu, jak vidíte na screenu níže.

Výsledky vyhledávání - hledání obrázku

Někdy ale vidím naopak obrázek přímo v nějaké článku a obrázek chci získat třeba v jiné kvalitě. V takovém případě na obrázek klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte možnost Vyhledat obrázek pomocí vyhledávače Google tak jak to je na screenu.

Výsledky vyhledávání - hledání obrázku

7. Můj externí mozek jménem KALKULAČKA

Jako odborníky diagnostikovaný dyskalkulik (laicky řečeno nenapravitelný blbec na počty) se bez svého externího výpočetního střediska takřka neobejdu. Takže když si potřebuji udělat nějaký rychlý sčot a zrovna nemám po ruce kalkulačku a nechce se mi otevírat okno s windowsí kalkulačkou, poslouží vyhledávač úplně stejně. Stačí do vyhledávání zapsat svůj příklad. Dokáže spočítat i jednoduché rovnice jako třeba goniometrické funkce.


No kdybych to věděla před dvaceti lety, možná bych z matiky na gymplu měla alespoň o stupeň lepší známku - čistou čtyřku. No nesmějte se. Náš matikář mi pravidelně dával známky jako 5+ nebo 4-. 5+ bylo za snahu a náznak, že jsem se alespoň snažila, že jsem si práci podepsala jménem a příjmením. 4- jsem dostala,když jsem do písemné práce připsala nějakou milou poznámku, aby se profesor při známkování mé práce nenudil.

Kalkulačka

8. Romantický Google a ZÁPAD A VÝCHOD SLUNCE

Plánujete romantický večer s drahou polovičkou a chcete ji či jeho vzít někam na hezké místo a dívat se na západ Slunce? No také by to chtělo vědět, v kolik se to tak jako děje. I to vám tenhle chytrý strýc prozradí. stačí zadat východ slunce nebo západ slunce. Jak prosté, milý Watsone.

Výsledky vyhledávání - ZÁPAD SLUNCE

9. To byla ale párty! A TELEFON MÁM SAKRA KDE?

Docela často se na operátory obracejí zákazníci, kteří někde vytrousili svého komunikačního mazlíka a chtějí, abychom jim ho našli. To není vždycky tak úplně snadné. Pokud máte svůj android spárovaný s účtem na Google jako já, tak jako úplně první pomoc může sloužit funkce kde je můj telefon.

Výsledky vyhledávání - KDE JE MŮJ TELEFON

10. Google za mě ROZHODNE a také mě POBAVÍ

Pro opravdové fajnšmekry Strejda Google nabízí i sérii zábavných nástrojů. Tak například pokud se nacházíte v těžké životní situaci - třeba se vám ráno nechce vstávat a rozmýšlíte se, jestli jít do práce, můžete si hodit virtuální mincí a Google udělá zbytek za vás. Stačí napsat hoď mincí.

Ale to zdaleka není všechno.

Google háže mincí

Pokud se vám stýská po starých dobrých gameskách, můžete si zahrát hada nebo Atari nebo dokonce udolat Strýčka Googla v Piškvorkách.

Jak vidíte, s Googlem si ulehčíte virtuální existenci a ještě ke všemu se pobavíte. Jaké "zlepšováky" používáte vy?

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com