• Lucie

Ta žena vypadá moc jako žena

Nikdy jsem to nevnímala tolik palčivě jako v posledních dvou nebo možná třech letech. Feminismus. Mužský šovinismus. A v poslední době tolik všudepřítomný gender. Všimla jsem si obrázku, který nejen na LinkedINu rotuje do zblbnutí. A donutilo mne to k zamyšlení. Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi. Tentokrát jsem se však zasekla komentáři, který příspěvek provází a tak nějak mne to popudilo.

Autorka sdílející tento obrázek na LinkedIN se pozastavuje nad "gender rozdělením", kdy na té úspěšné polovině je žena na neúspěšné polovině muž. Komentář muže, kteří vyslovuje souhlas s nevhodností gender dělení, si s autorkou vysloveně notuje. Viděla jsem ten obrázek opravdu mnohokrát a nikdy jsem si toho nevšimla. Nikdy jsem si neříkala "to jako říká, že jenom ženy jsou úspěšné?". Následně jsem se zamyslela nad tím, jak by to vlastně bylo genderově dobře. Měli by tam být dva muži? Nebo dvě ženy? Nebo by tam měl být pár na každé straně? No jo, ale když bude na každé straně pár, tak kdo bude na které straně? Docela prekérka ten gender. No a aby toho nebylo málo, chtěla jsem kamarádce poslat nabídku pracovní pozice, na kterou jsem narazila. Na konci celého HR počinu stála věta, která mi na chvíli zastavila dech podobně, jako když na mne na webu vyskočí otravná hláška o cookies. Věta ve smyslu "Inzerát je psán v mužském rodě pro zachování optimální stylistické a logické stavby textu. Naše společnost rozhodně nedělá genderové rozdíly a ctíme rovnost příležitostí pro všechny." Uf.


A tak si tu pro sebe tak přemýšlím a říkám si, jestli se mnou jako se ženou není něco v nepořádku. Vůbec mi totiž nevadí, když můj oblíbený básník Jiří Žáček píše, že holky jsou tu proto, aby z nich byly maminky. Já maminka jsem a jsem jí ráda. A vůbec nijak se mi to nerozchází s tím, že jsem taky kamarádka, pracuji v IT, miluji technologie. Dokonce se to nerozchází ani s tím, že jsem žena, která má ráda auta stejně jako pěkné boty. Ale to neznamená, že jsem proti feministkám, co zařídily rovná práva pro nás ženy. Myslím ta skutečná práva, jako chodit k volbám, stát se lékařkami nebo právničkami. A fakt, že muži tak nějak vzali za své, že šovinismus není o tom, že když jsme slabší, mohou nás řezat či jinak utiskovat. :)


Jenže i když jsem žena, tak mi přijde fakt pitomé na každém kroku řešit, jestli to či ono není diskriminující. K čemu je celá tahle genderová rovnost za každou cenu je dobrá? Abychom tím nevymýtili i ty pěkné věci, které rozdílnost mezi pohlavími přináší. Protože stejně jako my ženy můžeme být maminky, tak muži mohou být tatínky. Stejně jako my ženy můžeme být třeba kosmonautky, muži mohou být kadeřníci. Proč by muž nemohl mít smysl pro krásu. Když může být muž architekt interiérů a tedy udávat trendy vzhledu našich domovů, kdo jiný než muž by měl říci, co nám ženám sluší?


A to je ten problém. Dle mého - uznávám - velice subjektivního vnímání - gender usiluje o naprosté smazání rozdílů mezi muži a ženami. Vede nás k určité společenské uniformitě.

Gender hlásá "rovné příležitosti", ale končí to výkladem "buďme stejní".

A já se pod tlakem tohoto společenského diktátu bojím. Bojím se, jestli se mnou jako se ženou je vše v pořádku, když svého syna učím, že o ženy je potřeba pečovat a chránit je. Že je správné ženě pomáhat s těžkými věcmi. Že je správné, že žena muži prokazuje svůj obdiv pochvalou a třeba i tou uvařenou večeří a on jí vřelostí a pozorností a měl by jí nosit třeba květiny. Bojím se, že když budu svého syna vychovávat v duchu tradičních a asi i zastaralých způsobů, že ve své době neuspěje, protože nebude správným moderním mužem své doby. Mužem, který bude klidně koukat na svoji manželku, jak vyměňuje píchlou pneumatiku, protože ona to přece zvládne. Já to asi taky zvládnu. Ale nechci. Chci se usmát na prvního muže v okolí, který se rád umaže jenom proto, že jsem žena. :)


#gender #rovnost #rozdílnost #šovinismus #bewoman #beman

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com