• Lucie

Soudíš druhé? I Tebe soudí!

Aktualizace: 29. pro 2018


Dneska asi nebudu moc pozitivní. V poslední době jsem si víc než kdy jindy uvědomovala, jak strašně moc jeden druhého neustále soudíme, hodnotíme a děláme o lidech kolem sebe závěry na základě útržkovitých informací. Asi to znáte každý sám. Vidíte kolegu, který je zjevně nevyspaný. Uděláte pár žertíků na jeho adresu s domněnkou, že "to teda musel být mejdan". Kolega vám to tak nějak odkývá, protože se mu nechce svěřovat se vám s tím, že už tři dny se střídá u umírající maminky. Jiná kolegyně zas s vámi nikdy nikam nechodí a zatímco vy utrácíte za značkové hodinky a jiné "nezbytnosti", ona je ráda, že uživí své dvě děti, se kterými zůstala sama. Vidíte unaveného kolegu, jehož výkony v práci jsou slabé a je takovým tím týmovým lůzrem, ale už nevidíte, že třeba bojuje s velmi vážnou nemocí a nad vodou ho drží aspoň ta práce.


V náboru to funguje dost podobně. Koukáte na CV a vidíte fluktuanta, který co dva roky někde drandí nebo naopak nějakýho neflexibilního člověka, co už deset let sedí na jednom fleku. Vidíte kus papíru, možná fotku a máte v tom jasno. Zcela běžně poskytujete reference na své podřízené nebo kolegy a na základě nějakých svých pseudozávěrů a rádoby objektivních hodnocení poskytujete reference, aniž by vám kdy došlo, že ta reference pro toho člověka znamená mnohdy to, jaký další vývoj jeho život bude mít. Rozhodujete o lidech s nadřazeností a bez kousku skurpule. Bez domýšlení jaký vliv může mít vaše hodnocení na další život člověka, kterého hodnotíte. A vůbec si neuvědomujete, že vaše hodnocení je dost často ovlivněno vaší aktuální mírou vlastní frustrace nebo naopak pohody. Že každý váš soud je subjektivní a z toho principu byste k hodnocení druhých měli přistupovat.


A když ne kvůli tomu, koho hodnotíte a jaký vliv na jeho další život můžete mít, ale proto, že se dřív nebo později dostanete do situace, že i vy budete hodnoceni a možná vás bude hodnotit právě ten, koho jste vy před tím odsoudili.


Zkuste víc přemýšlet o tom, co a proč o lidech říkáte. Zkuste víc přemýšlet o tom, co by ti lidé mohli říct o vás. Zkuste se o lidi kolem sebe víc zajímat. Možná budete někdy překvapeni. Jako já.


Dnes mi totiž volala slečna z HR, že obvolává i bývalé kolegy, klienty a podřízené toho člověka, protože chtějí prověřit všemi možnými způsoby, zda toho člověka chtějí obsadit na jistou klíčovou pozici ve své společnosti. Ten dotyčný asi netuší, že je podroben takové míře testování. Nehodnotím nyní, co si o daném postupu firmy myslím. Vzpomněla jsem si díky tomu, jakou referenci jsem dostala od tohoto člověka já, když jsem se hlásila o jedno místo a jak strašně moc mne zejména lidsky mrzelo, co o mne ten člověk řekl. Vzpomněla jsem si ale také na to, že jsem díky tomu poznala firmu a potencionálního šéfa, který se i přes tu lidsky odpornou referenci nezalekl a díky tomu jsme si velice pěkně popovídali tak nějak o životě. On - můj potenciální šéf - se prostě zeptal PROČ jsem takovou referenci dostala? Neřešil, jaká rozhodnutí jsem dělala, ale PROČ jsem se rozhodovala zrovna tak...


Uvědomila jsem si díky tomu, že mnohdy pár vět, které někomu o někom řekneme, rozhodne o velkém kusu života těch lidí okolo nás a že si neuvědomujeme, jakou moc v tu chvíli máme. A že dost často nejsme objektivní, ale subjektivní. A škodíme a škodíme a ani se nezačervenáme. Došlo mi, jak strašně špatně to je.


Tomu bývalému kolegovi jsem poskytla - doufám - co nejobjektivnější zpětnou vazbu, protože pokud skutečně usiluje o danou pozici, vím, že by jej strašně mrzelo, kdyby ji nezískal. A mně se s tím kolegou spolupracovalo dobře. Ostatně, já tak obecně měla štěstí, že jsem téměř vždy (až na dvě výjimky) natrefila na týmy chytrých a schopných lidí. I když jsme si osobnostně třeba úplně nesedli, byli to odborníci na svém místě. A to, že si s někým nesednu není hodnotící kritérium. Stejně jako já mám kolem sebe lidi, kteří jsou mi více či méně sympatičtí, uvědomuji si, že stejně působím na lidi já. Jsou lidi, co mne mají rádi a jsou lidi, co ne. Ale nesnižuje to jejich ani moje profesní i lidské kvality.


Až příště budete drbat svoje kolegy a kolegyně nebo nedej bože někomu na někoho dávat referenci, přemýšlejte nad tím, co o tom člověku říkáte a proč. Vážně. Máte v tu chvíli ve svých rukou obrovskou ovlivňovací moc.


#hoďkamenemkdojsibezviny


3 zobrazení

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com