• Lucie

Pozitivní myšlení jako ezoterika moderní doby úspěšných

Léto v plném proudu a kam se kouknu, tak vidím fotku na profilech se stohem knih, které se někdo chystá číst. Letmo projedu očima hřbety knih a hledám super tip na letní lenošení. Hovno hovno zlatá rybko, samý motivační srajdy "Bohatý snadno a rychle" nebo "Zaručená cesta k úspěchu" či "10 věcí, co dělají bohatí" a vrchol všeho blaha "Jak si správně přát". To fakt čtete v létě, když máte dovolenou? Protočím panenky, přejedu okem hřbety knih v mé knihovně a do batohu házím tenký svazek ani nevím čeho od Simony Monyové a k tomu povídky od Roalda Dahla. Dělám to ve chvíli, kdy ještě netuším jak šťastná budu za to, že si sebou pod stan na fesťák beru hnedle dvě knihy a snad všechny powerbanky, co doma máme.


Borelióza dělá svoje a náhlá změna počasí pomůže akorát tak tomu, že hnedle druhý den dovolené prochladnu. Takže následující dny od pátku do neděle trávím na střídačku ve stanu zabalená do zimního svetru, spacáku a deky, se zimnicí a horečkou a čtu si. To člověku nevydrží dlouho, protože můj výběr knih nepočítal s tím, že budu tři dny ve stanu sama se sebou a svými myšlenkami. Takže si projedu znovu ty seznamy těch knih, které jsem během posledních 14 dnů viděla jmenované na profilech asi 10 lidí a i komentáře slibovaly, že není nic lepšího. V mobilu jsem okamžitě naladila náš T-Mobajlí benefit v podobě "online knihovny" Bookport a rozhodla jsem se podpořit statistiku využití neomezených dat na léto.


A jak jsem tak četla prvních deset stran od každé té knihy - sorry, to jsou strašný slinty, to se nedá přečíst víc - vzpomněla jsem si na svého dávného koníčka. Ezoterika, věštění, vykládání z karet a vzpomněla jsem si i na dvě "profi čarodějnice". Markeťačka Magdalena Čevelová se věnuje oboru již léta a za prachy, co inkasuje, alespoň prodává reálnou přidanou hodnotu a je jistě profík. Proti tomu druhá dáma, co mne napadla je dosti kontroverzní postavou. Její největší doby slávy ji znají jako Animu Noiru. Ta zas prodává semináře, kde "čaruje" na peníze, lásku, štěstí a obsah těch seminářů je vlastně založený na podobných motivačních blbinách jako jsou v těch knihách.


Co mají tyto dámy společného s autory knih instantních návodů na štěstí a úspěch? Z pocitů, emocí a ze štěstí se staly prodejní artikly. Úplně mi to evokuje TV spot na nealko nápoj:

"Co to tady prodávají?"

"Šťastné zážitky, jako bys je sama prožila.", hlásá zvesela chlapec stojící u výlohy s TV přístroji.


Dobrovolně jsme se stali obětí kultu úspěchu a nejsme schopni se vize o úspěšném životě vzdát ani v časech, kdy máme mít volno. Volno od práce, ambicí, nasazení, dokazování si sobě i druhým, že jsme super skvělí, super šťastní a super pozitivně naladění. Ke všemu přistupujeme s pozitivním myšlením a hrneme do sebe další a další kvanta informací o tom, jak být ještě pozitivnější a jak být ještě výkonnější a jak dělat svoji práci lépe a více, a efektivněji a pokud možno se u toho nezhroutili.


Pamatuji si, jak svět prožíval novodobý boom. Kde kdo byl novodobý čaroděj, léčitel, věštkyně a vznikalo i mnoho nových sekt. Je to také doba, kdy se k nám dostaly první obchodní sekty. Dodnes vzpomínám, jak mě kamarád jako mladou 18 letou žábu vzal na vstupní seminář společnosti Herbalife a já užasle sledovala jak lidé pod taktovkou spíkra toho večera lidé skáčou na jedné noze a předvádí opice a tleskají, protože všichni chtějí být bohatí a bohatý může být každý. A když je člověk bohatý, je šťastný. A když je Šťastný, je zdravý. A když je to všechno, je úspěšný. To dá rozum.


Nevím, jestli pak lidi dostali rozum nebo já už díky Bohu nepotkala nikdy nikoho, kdo by mě vzal do továrny na úspěch, ale tato éra tak nějak rychle zmizela. Nebo se možná transformovala do podoby všech těch finančních a realitních a jiných poradců, kteří naráz měli pocit, že mohou opustit práci číšníků a zedníků a učitelů a mohou jít lidem po 3 dnech školení spravovat finance.


Najednou přišly sociální sítě. Svět začaly obíhat mema s motivačními citáty. Nevím, co kde a jak se změnilo, ale z ničeho nic se všude vyrojila spousta lifestylových koučů, kteří začali lidem za peníze říkat, jak mají správně žít a začali o tom psát knihy. Začali psát knihy o tom, jak se máte správně cítit. První koučové byli vystudovaní psychologové, které nebavilo sedět v ordinaci za "tabulkový plat" a tak k nám ze světa dovezli trend, že mít depresi je módní, mít svýho cvokaře je společensky žádané a chovat se jako trotl je životní styl.


Takže tu máme naprosto luxusní marketingový řetězec a skutečně nádherný ekosystém, kdy si KOUPÍME knihy, které nám poradí, jak se máme chovat, co cítit, jak spát, co jíst a nejíst, jak efektivně pracovat a jak neustále zvyšovat svůj výkon a hlavně - jak u toho všeho být šťastní, protože o to jde, ne? A když se nám to ani po přečtení nedaří, vždycky tam je někde nějaký ten odkaz na služby autora, kteří nám PRODAJÍ indi vindi lekcičku, aby nám na ní pověděli, jak si nemáme zoufat, protože "keep smiling". A kruh se krásně uzavírá u těch skutečných cvokařů nebo na interně, protože z toho všeho jsme tak strašně v prdeli, že se dřív nebo později hroutíme a končíme s infarkty a na práškách se syndromem vyhoření.


No a jelikož jsem si vždycky chtěla napsat svých 10 tipů na něco, tak konečně mám příležitost. Tady máte moje tipy, jak si udržet zdravý rozum a neposrat se z toho. No, já jich mám jen 5, ale nic se nemá přehánět.


1. Tipy na literaturu na léto

Jestli nutně potřebujete číst něco hrozně filosofického a na úrovni a chcete si zamachrovat před kolegy v kuchyňce a vypadat u toho, že na sobě fakt makáte a jste velicí intelektuálové, doporučuji přečíst celý Boccacciův Dekameron. Je to vtipné, je tam drama, napětí, historie a hromada sexu. A je to fakt poučné. Emoce a poučky o tom, jak se lidi mají nebo nemají chovat. A na střední jste to beztak nečetli a do čtenářského deníku jste to opsali z výcucu. Nebo si přečtěte Bibli. Upřímně, kdo z vás ji opravdu četl? Opravdu celou? Nepřeskakovali jste? :)


2. Jídlem to začíná i končí

Každému co jeho jest. Je fuk, jestli jste BIO, RAW nebo se nacpete bůčkem. Jídlo vás má nakrmit a má vás těšit. Má vám po jídle být dobře. Takže jestli mi vyklepanej a nervozní pseudovegetarián, co běhá každých 5 minut na WC, bude tvrdit, že takhle je to OK, tak ho zlomím v pase. Stejně jako tydýda, co mi bude tvrdit, že bůček je nejlepší zelenina na světě a přitom si bude stěžovat, že má 300 kilo a ani si nevšiml, kde to nabral. A to, že někdo jinej jí něco jinýho není vaše starost ani důvod k tomu někoho jiného soudit. Strčte si hlavu do svýho talíře.


3. Spím, spíš, spíme

Jasně že můžete ze sovy udělat skřivana. Jasně, že to jde natrénovat. Ale upřímně, opravdu mě má udělat šťastnou a spokojenou to, že se budu týdny a možná měsíce trápit tím, abych se předělala? Není snad pohoda o tom, že jsem jaká jsem a je mi tak dobře a mé okolí to respektuje a já respektuji své okolí? Proč se mám cítit provinile jenom proto, že o víkendu jsem schopná se v posteli válet klidně do oběda? Proč se mám smát někomu, kdo i v sobotu sám od sebe vstane v šest ráno a jde si zaběhat? Jeho rybíz, můj rybíz, supr kompot. :)


4. Spím, spíš, spíme - ale spolu

Milé moje, když si to rozdáte se svým drahoušem v koupelně, v kuchyni, kdekoli - jsem si jistá, že si ani nevšimne, že oběd podáváte až k večeři a ještě vám s přípravou milerád pomůže. Pánové, zkuste se jednou vyprdnout na emaily a pivo s kolegama, buďte doma dřív jak "ona" a překvapte jí večeří. Ani ji nemusíte vařit, stačí, když ji z těch hnusných plastových obalů dáte na talíř na hezky prostřený stůl. Napusťte ji vanu a zkuste se aspoň hodinu či dvě tvářit, že vám jde o její blaho a ne o sex. Jo, a pokud máte děti, dejte je k sousedům, k babičce nebo do dočasného útulku. Jo a na dovolené existují dětské koutky a takoví ty lidi, co zaplatíte, aby se vám o ta háďata starali. Jste na dovolené, užívejte si. Není ostuda nevylézt celý den z pokoje nebo na chvíli zapomenout na to, že jste rodiče. Jste taky jenom lidi. :)


5. Sladké nicnedělání

Obložte svůj gauč dostatečným množstvím jídla a pití, jděte se vyčůrat, abyste následující dvě hodiny nemuseli gauč opustit. Zatemněte místnost. Vypněte veškeré zvuky na mobilu a odneste notebook do jiné místnosti. Pusťte si nějaký debilní film, přitulte se k drahé polovičce a společně u té blbiny usněte. No a co, že je teprve půl třetí odpoledne? A co si pustit? Pro tyto účely vřele doporučuji 90. akční filmy s původním dabingem té doby: Smrtonosná zbraň s Melem Gibsonem a Danny Gloverem pobaví zaručeně, stejně jako Mizerové nebo filmy s Jimym Carreym. A pokud si chcete dát "nicnedělací maraton", není nic lepšího, než sjet jedním vrzem Krok za krokem nebo Dva a půl chlapa nebo třeba Big Bang Theory.

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com