• Lucie

Nábor aneb "jdeme na rande"

Dost často přirovnávám pracovní vztahy k těm osobním. Máme tu období námluv, kdy je všechno krásné a zalité sluncem. Když zafunguje chemie, začneme randit. Kandidát svůj namlouvací rituál okoření pár superlativy o své osobě a snaží se svůj protějšek nalákat na to nejlepší, co v sobě má. "Ejčárista" zas rozhazuje benefity jako pověstný lev salónů a dává najevo, že on je mezi všemi zaručeně ten nej samec v okolí.


Někdy se při námluvách něco pokazí. Kandidát nepřijde na smluvenou schůzku a nebo Ejčárista řekne pověstné "my se vám ozveme" a už nikdy nezavolá, nenapíše. Je to stejné, jako když muž sedí v restauraci a slečna nikde. Čekáte. Doufáte. Kladete si mnoho otázek. Co je špatně? Kde se stala chyba? Ale už se to nikdy nedozví, protože na schůzku nikdo nedorazil a už nikdy se neuvidí. Je to stejné jako když muž oblbuje ženu v báru, svede ji a pak už se nikdy neozve. Žena se marně utápí v otázkách "proč se sakra neozval"? Ani jeden nemají zpětnou vazbu a nechápou, co se stalo. Zbude jenom pár chvil frustrace a zklamání.


Když se to ale povede, randí se dál. Obě strany navzájem v sobě vidí to lepší a navzájem se motivují k těm nejlepším projevům sebe sama. První tři měsíce jsou rozhodující. První signály, které nám ukazují jestli půjde nebo ne. Když je i nadále svět růžový, dosviští náš vztah na vlně nadšení ze spolupráce až k mezníku půl roku nebo roku našeho vztahu. To je asi nejkritičtější období, kdy opravdu začneme vidět svého partnera bez růžových brýlí. Bilancujeme a zvažujeme, zda je to skutečně to, co jsme chtěli. Co jsme si vysnili.


Pokud jsme celou tu dobu na vztahu skutečně pracovali a budovali jej na pevných základech, umíme jasně definovat jeho přínosy i slabé stránky. Nahlížíme na svého partnera v úplně jiné a mnohem střízlivější optice. Zdravý vztah se i přes první hádky a zakolísání na obou stranách může posunovat dále a naopak posílit.


Ale jak už to bývá, vztahy se také rozpadají. Někdy si lidi uvědomí, že to prostě nejde a že měli jiné představy a očekávání. Že své vize a cíle chtěli naplnit v jinou dobu než jim partner je schopen a ochoten nabídnout. Ale jako rozumní dospělí lidé se dohodnou, že to mají každý jinak a jdou dál každý jinou cestou. Někdy spolu zůstanou v kontaktu a čas od času se setkají jako staří známí a je to fajn.


Častěji se však partneři neshodnou a rozchod se neodehrává vůbec seriózně. Kandidát si vyhlídne zdánlivě lepšího partnera a tak kolem svého odchodu všemožně mlží. Nebo naopak Ejčárista kvůli pocitu nedostatečnosti svého partnera volí úskočné manipulativní techniky k rozchodu a nutí kandidáta odejít ze vztahu za podmínek, které pro kandidáta nejsou vůbec dobré. A to snad ani nemluvím o těch dramatických scénách, šíření pomluv jedné strany o druhé. Prostě rozchod po italsku.


Partneři jsou různí. Jsou kandidáti záletní a přelétaví. Nespolehliví, kteří pro svého partnera neudělají nikdy nic navíc, "jen tak". Ale stejně tak jsou sebestřední zaměstnavatelé, kteří kandidáta chtějí jenom využít, použít, vycucnout a zahodit.


Ale když si to sedne všechno tak jak má, můžeme vidět krásné vztahy plné pochopení, za kterými stojí oboustranná tvrdá práce na vztahu a nemálo investic do takového vztahu, který končí dlouhodobostí a vyvážeností.


V obchodě se říká "byznys je o vztazích". Pracovní vztahy nejsou ničím jiným než obchodem s lidmi a jejich schopnostmi. Nikdo z nás nechce být ve vztahu nešťastný. Ne vždy si věci sednou a po pár měsících zjistíte, že jsou věci jinak než na začátku. Ale zkuste zachovávat alespoň základní pravidla. Když slíbíte, že se ozvete - udělejte to. Když slíbíte, že přijdete, přijďte. Prostě když něco slíbíte...


PS: Opakování je matka moudrosti a proto:


  • Mobilní telefon a PC jsou zpravidla pracovní pomůcky - nikoli benefit - opravdu

  • Stravenky jsou fajn kapesný na obědy s kolegy, ale jako vážně - benefit?

  • Benefit je svoboda a důvěra. Možnost nainstalovat si do notebooku cokoli, co člověku zpříjemní večer u vyřizování emailů. Možnost pracovat z domu, když člověku není dobře nebo onemocní dítě. Možnost zajet si služebním autem na velký nákup nebo dovolenou či výlet o víkendu.

  • Benefit je investice do osobního rozvoje. Každý bude rád za perfektní angličtinu nebo hluboký technický background. Ale musí na to mít peníze a čas. Za dvacet třicet hrubého měsíčně nebude mít peníze a při 40 a více hodinách týdně a péči o rodinu nebude mít čas a asi už ani chuť a energii.

  • Když chcete všechny ty supermany a dračice, musíte je zaplatit - zkuste v Praze z dvacky hrubýho zaplatit nájem? Ono ostatně zkuste z toho žít bez stresu kdekoli v ČR a mít rodinu, dítě, nedej bože víc dětí... A pokud to vaši zaměstnanci dokáží, tak si uvědomte, že jejich nejvýznamnější vlastností pro vás je jejich loajalita vůči firmě a brutální schopnosti k přežívání, která se snoubí s magickými schopnostmi organizačních dovedností, nemluvě o špičkově zvládnutém krizovém řízení...

  • Flexibilní neznamená 40 hodin týdně v kanclu a dalších deset hodin týdně doma za mzdu odpovídající polovičnímu úvazku

  • Opravdu na poslání dvou emailů týdně, vyřízení jednoho hovoru měsíčně, přečtení produktových listů a pokec s anglicky hovořícím kolegou v kuchyňce potřebuju "fluent english"?

  • Jak byste se cítili, kdyby se vás někdo naprosto cizí, koho jste nikdy před tím neviděli, ptal na počet vašich předchozích partnerů nebo sexuální preference? Některé otázky na pohovorech jsou stejně nepříjemné a osobní. Pokud na ně nechci odpovídat, tak si opravdu myslím, že vám do toho nic není.

#HR #IloveHR #Marketing #vztahy #rande #láska

4 zobrazení

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com