• Lucie

Je Valentýn, milujte se a množte se


Je únor, lásky čas, hrdliččin zve ku lásce hlas… No takhle to není, já vím. Ale když se podívám ven na to divně jarní nebo hodně blbě zimní počasí, trochu se bojím, abychom tu od dubna do května nakonec neměli tak trochu Sibiř. A připočtu-li k tomu všemu rok od roku hutnější komerční masáž, že pokud ještě nemáte dárek pro drahou polovičku, určitě máte minimálně začít přemýšlet o sebevraždě, tak by to málem i sedělo. Ano, blíží se svátek sv. Valentýna a já nevím jak vy, ale já ho mám plné zuby.


Napadlo mě ovšem, jestli toho zprofanovaného svátku, který prý vznikl někde v USA, není škoda, a co vše se za ním skrývá. Protože já o původu tohoto svátku ale vůbec nic nevěděla. Tedy jsem zapátrala v chytrých knihách a vodách internetu a moc ráda se s vámi podělím. Ale řeknu vám, nebylo to vůbec snadné v tom všem balastu lépe či hůře fungujícího marketingu na čokoládičky, kytičky, zaručeně romantické pobyty v pensionech s vířivkami, najít něco smysluplného.


Asi všichni tušíme, že svátek sv. Valentýna se slaví 14. února. Už málokdo ale ví, že tento svátek se počal udržovat v anglosaských zemích někdy během 14. století. Anglický básník Geoffrey Chaucer ve své básní Ptačí sněm spojil sv. Valentýna s romantickou láskou a učinil z něj domnělého patrona zamilovaných. Tuto báseň totiž napsal k příležitosti zasnoubení anglického krále Richarda II. a dcery českého krále Karla IV. Anny.


První „valentýnku“ poslal prý francouzský vévoda Karel Orleánský své ženě z vězení v Toweru, kam byl umístěn jako zajatec po bitvě u Angicourtu. Předpokládá se, že tehdy se tento počin stal velmi módním.


Samotná legenda o sv. Valentinovi je už o něco známější. Historie mluví o knězi Valetinovi z Terni, který přes zákaz krále oddával milence a uváděl je ve svátost manželskou. O faktické historické existenci této osobnosti však neexistují věrohodné prameny. Je tedy možné, že on sám je stejnou pohádkou, jakou o něm dotvořil anglický spisovatel ve své básni věnované mladému královskému páru.


Na chvíli mi ten svátek přijde méně "debilní". A co Vy? Valentýn nebo 1. máj?


#Valentýn #láska #1máj #srdce

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com