• Lucie

Ezoterika a její vliv na nás

Před nějakou dobou se mi do ruky dostal časopis Chvilka pro Tebe nebo jiný soubor srdcebolného čtení vhodného tak maximálně na delší pobyt na WC. Začetla jsem se do vydání, které bylo věnováno ezoterice a jejímu vlivu na nás. Jak jsem listovala časopisem, neuměla jsem se rozhodnout, jestli se mi z toho čtení chce brečet, smát, zvracet nebo všechno naráz. Pročítala jsem jednotlivé pohnuté lidské osudy od smutných konců - kterak se manželé rozvedli kvůli kartářce, až po happyendy, kterak věštkyně a čarodějnice v jednom odňala z paní zlé prokletí a ona naráz potkala muže svého života a de facto ihned otěhotněla. A to s tím prý měla celé dva roky s bývalým mužem problémy. Ale až ona čarodějnice jí řekla, jak se věci mají.


Nečekejte ode mne ale článek hanící svět duchovna. Sama se o ezoterický svět zajímám snad od puberty. Původně to bylo takové to holčičí zkoumání, ze kterého se stal celoživotní zájem a koníček. On pojem "ezoterika" automaticky v každém vyvolá představu pokoutných babek z Volejte věštce nebo jiné šarlátany, co tvrdí, že léčí od rýmičky po rakovinu úplně všechno. Při tom tento svět nabízí širokou škálu zájmů a vědění od náboženství o psychologii. Pro mne je tento svět takovým návratem k sobě samé a zkoumání toho, co nám je skryto a běžným rozumem a znalostmi si leccos nevysvětlíme.


Ostatně kolik z vás, kteří pohrdáte vírou v Boha, nevěříte na duchy, na osud - na nic - kolik z vás sází v loterii a doufá či věří ve výhru? Kolik z vás má nějaký amulet pro štěstí. Ezo svět nás tak či tak obklopuje bez ohledu na to, zda jsme křesťani, pohani, muslimové nebo ateisti nebo prostě kdokoliv.


Podstata tkví v tom, že každý z nás něčemu věříme, i kdyby jen v sami sebe a je potřeba naši víru aplikovat tak, aby nás posilovala a zároveň neubližovala ani nám ani našemu okolí. Abychom si uvědomovali nejen vlastní sílu a hodnotu, ale abychom měli úctu k sobě a k druhým.


Ve Chvilce pro Tebe mne zaujal právě článek/dopis nějakého pána, který popisuje krach 20 let trvajícího manželství. Uvádí, že se jeho žena začala věnovat Reiki, Andělům aj. – jednoduše ezoterice. Rozpad jejich manželství tedy přisuzuje tomu, že ji ezoterika změnila. Nebo ta zázračně těhotná žena, která by bez kartářky nepotkala pravou lásku.


Uvědomila jsem si, že problém víry v cokoli je berlička, na kterou přirozeně svádíme svoje vlastní nezdary a omyly nebo se k tomu obracíme ve chvílích, kdy nám naše životní situace připadají bezvýchodné.


Ten pán se nerozvedl kvůli tomu, že manželka začala trávit čas vykládáním karet. Pravděpodobně jejich manželství mělo hluboké problémy s komunikací, neměli společné zájmy, netrávili čas společně a jeden od druhého se natolik vzdálili. Místo aby řešili příčinu, krach manželství pán přisoudil manželce. Ale byl fuk, jestli to je ezoterika nebo kroužek vyšívání. Prostě byli jinde.


Stejně tak žena zázračně neotěhotněla díky vlivu nějaké pokoutné šarlatánky, která na ni trhla nemálo peněz za "pomoc". Paní otěhotněla díky tomu, že změnila partnera, byla asi šťastnější ve vztahu a tělo, když není ve stresu, zvládne leccos samo. Ona jí ta šarlatánka možná i něco takového řekla, v tom je ten kus psychologie a zdravého selského rozumu. Ale když u toho můžete dělat čáry máry fuk a prodat k tomu nějaký ten voňavý olejíček na víc - vypadá to prostě víc epesně, ne? Byznys je byznys a každé zboží má svého kupce.


Esoterika je tak obor, který není příčinou problémů lidí a dokonce ani řešením na problémy lidí. Je to cesta, po které můžete a nemusíte jít. A jako každá oblast života - dá se na to koukat seriozně ale taky se na tom dá vydělat.


A co si budeme, kšefty s vírou jsou tu od zrození lidstva.

1 zobrazení

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com