• Lucie

Extrovert ve světě těch druhých

Aktualizace: 3. čvc 2019

Jmenuji se Lucie a jsem extrémní extrovert. Ale léčím se. Tak nějak bych mohla začínat každý pracovní den za posledních deset let. A vlastně nejen ten pracovní den. Žiji ve světě, kde čtu neuvěřitelné množství článků o introvertech a jejich komplikovaných povahách a o tom, jak na ně musíme být všichni hodní. Žiji ve světě, kde musím popírat, jaká jsem, pokud v tom světě chci přežít, aby se mě lidé nebáli. Musím prokazovat obrovskou míru sebekázně a sebeovládání, abych mohla patřit do společnosti, která mi vlastně nerozumí. Cítím se být diskriminována. Myslíte, že přeháním?


Introvert mezi extroverty nevynikne, hlásají titulky všemožných článků. Za den si můžete přečíst asi stovku rad a tipů „jak introvertům usnadnit komunikaci“, „jak pomoct introvertům zapadnout do kolektivu“, „dejte introvertům prostor se vyjádřit“, „dejte introvertům vlastní kancelář, protože openspace je zabíjí“, „respektujte jejich styl komunikace, protože oni jsou boží“. Tak to teda prrrr, přátelé. MY jsme taky boží a i MY máme svoje bebíčka.


I sám velký Jung, který přišel s pojmy introvert a extrovert, nakonec konstatoval, že drtivá většina lidské populace jsou tzv. ambiverti, tedy že charakter člověka je mixem obojího. Člověk je tvor přizpůsobivý a dokáže být tak nějak obojí dle potřeby. Někdy má potřebu být introvert a jindy zase extrovert. V různých společnostech se chováme jinak. Jen některé naše stránky jsou silněji vyvinuté nebo na nich vědomě pracujeme a tím je posilujeme na úkor těch ostatních. Lidská přirozenost však inklinuje více k introvertnímu způsobu myšlení a cítění.


Dá se tedy trochu bagatelně prohlásit, že introvertů je víc a extroverti jsou v menšině. Jenže extroverti jsou víc vidět, takže máme naráz všichni pocit, že těch ukřičených exotů – pardon – extrovertů – je víc. A tak vzniklo jakési spiklenecké, neřku-li konspirační hnutí, které se rozhodlo začít nás vyhraněné extroverty potírat. A tak jsem se rozhodla vystoupit z davu a začít revoluci. Sepsala jsem par rád a tipů, jak se chovat k tak vzácným a křehkým bytostem jako jsme MY extroverti.


Komplex málomluvných

V žádné internetové poradně jsem nikdy nenarazila na otázku „Jak to mám udělat, abych byl méně společenský?“ Zato volání o pomoc typu „Chtěl bych si najít přátele, ale myslím, že jim připadám nudný, co mám dělat?“ jsem našla nepočítaně.


Introverti mohou najít bambilion článků, rad, terapií a čeho všeho, aby zjistili, jak si lépe najít přátelé, jak lépe zapadnout do kolektivu, jak si najít partnera. V praxi to však vypadá tak, že introvert agresivně vyčkává, až si jej nějaký ten extrovert ochočí. Jasně. Jenže už se nikde nedočtete o tom, kolikrát narazí chudák extrovert čumákem do zdi, protože když milého introverta příliš vyděsí, ten ho pokouše. Takže my extroverti z každého druhého pokusu o osvojení introverta odcházíme se škrábanci, kousanci a se slzami v očích, protože nechápeme, proč se s někým tak úžasným jako jsme MY, ten introvert vůbec nechce bavit. No bodejť bychom to věděli, když introvert před námi zaleze do nory a neřekne nám, že jsme na něj moc hrrr a že kadence našich slov je jak kadence samopalu. Vemte si, soudruzi, takovej samopal vzor 24. Kontrolní otázka: Teď by mě zajímalo, jestlipak víte soudruzi, jakou má takovej samopal kadenci. Nevíte, co? Jako rozjetej extrovert na firemním večírku po dvou sklenkách bílého.


Takže pokud si vás chce nějaký extrovert ochočit. Necouvejte před ním, nepanikařte. Naučte se jednu kouzelnou větu: „Zastav, nadechni a zpomal.“ Extrovert trpí sebereflexí a uvědomí si, s jakým člověčím druhem přišel do kontaktu.


Jsem introvert a kdo je víc!

Všude ze všech stran o sobě slyšíte, jak jste výjimeční a citliví. Jak dokážete být mnohem citlivější než extroverti. Jak vám dlouho trvá, než najdete k druhým důvěru. Jenom vám to všechno trvá tak nějak déle než ostatním. A jak strašně vás to vlastně vyčerpává, když musíte žít v tom světě těch umluvených a rychlých extrovertů, kteří jsou na vás zlí. Tak já vám řeknu tajemství moji milí. My to máme podobně. Jsme unaveni z toho, že analyzujete každé slovo, které řekneme a to i tehdy, když vám oznamujeme, že jdeme čůrat. Unavuje nás, když studujete dvě hodiny návod na složení puzzle a děláte tříhodinovou studii kostiček a podrobný plán, jak budete to puzzle skládat. A ještě máte tu drzost nám říct, že kdybychom dodrželi vámi navržený postup, skládání by nám nezabralo hodinu a půl, nýbrž hodinu. A to prosím pěkně poté, co je puzzle dávno složené. To nás opravdu vyčerpává. Na druhou stranu milujeme, když nějaký náš nápad realizujete, protože my se k tomu kvůli dalším nápadům asi nikdy nedostaneme. Jediné, co od vás očekáváme je pochvala. Pochvalte nás – veřejně – za náš nápad. Řekněte ostatním, že to byl náš nápad. Já vím, že nás to stálo pár minut žvatlání a vy jste pravděpodobně byli ti, kdož jste náš nápad svou hloubavou analýzou a detailní přípravou uvedli v život. Ale bez těch pár minut našeho žvatlání byste ani vy neměli nic. Nebo až za dlouho. A pokud s tím máte přeci jenom nějaký problém, naučte se jednu kouzelnou větu: „Zastav, nadechni a zpomal.“


Na mě musíš pomalu

Často je nám vyčítáno, že žijeme zrychleně. A díky té kosmické rychlosti sekáme chyby. A proto jsme prý hloupí a vlastně tak nějak celkově jsme horší zaměstnanci, partneři a asi i lidi. Introverti nechybují. Introverti dělají promyšlená rozhodnutí. Introverti jsou prostě skvělí. Člověk by si vedle nich připadal jak prašivý pes. Ale vážení, není tomu tak. Extroverti svá rozhodnutí promýšlejí rychlostí blesku, ale pokud podstupují riziko, zpravidla si jej moc dobře uvědomují a rychle si spočítají, jestli se jim případná ztráta vyplatí v dlouhodobém měřítku. Kdyby lidé nepodstupovali rizika a čas od času nenarazili do zdi, asi bychom stále jezdili na koních. V lepším případě.


Uvědomělý extrovert je schopný snížit rychlost a dát introvertovi šanci jej dohnat. Ale introvert si musí uvědomit, že tato dynamika musí být nějak vyvážená. Krásně se to ukazuje na dynamice osobních vztahů. Extrovert už nějakou dobu pociťuje, že v dva lidi v 2+kk nemohou dlouhodobě koexistovat, protože introvert se nemá kam schovat, když potřebuje být sám a extrovert se potřebuje nějak zabavit, pokud má nechat introverta dýchat. Extrovert navrhne zcela jasnou a logickou cestu – přestěhujeme se do většího bytu. Extrovert zná svého introverta a tak mu nechá čas na to, aby se introvert popasoval s myšlenkou, že přijde změna. Introvert má čas udělat si hloubkovou analýzu všech aspektů, které tato změna obnáší. Extrovert ale očekává, že při svých schopnostech bude introvert schopen přijmout jasné stanovisko a realizovat ho. Jenže introvert zpravidla zabije extroverta tím, že teda když se (po třech měsících ponorky) rozhodli, že se přestěhují do většího, introvert potřebuje další dva měsíce, aby si na tu myšlenku zvykl a tři měsíce na vytvoření stěhovacího schématu. Méně vytrvalý extrovert se po třech měsících přestěhuje. Do většího. S někým jiným. Ale pamatujte, pokud potřebujete, aby extrovert zvolnil, vždycky je tu ta kouzelná věta: „Zastav, nadechni a zpomal.“


Introverti jsou citliví a vnímaví lidé

Introvert je z pohledu extroverta vnímavý asi tak, jak slimák na vlakové koleji, který běží vyznat lásku bleše. Ne, dělám si legraci. Introverti jsou vnímaví a citliví lidé. A s ohledem na svou komplikovanost jim chvíli trvá, než si vytvoří k druhému člověku vazbu. Nenechte se ale mýlit. Extrovert je také citlivý a vnímavý. Extrovert je k tomu všemu schopen vás zahrnout láskou, péčí, obdivem a na rukou vás nosit. Teď a tady. Kdykoli. Pořád. A nelžete, dělá vám to dobře. Ale pokud to máme dělat, potřebujeme za to dostat něco zpátky. Stačí, když nás pochválíte, podrbete za uchem a řeknete nám, že nás máte rádi.


Tak moji milí, pamatujte. Extrovert je kámoš, ne žrádlo. Extrovert je jen rychlý, ne zlý. Extrovert potřebuje stejné pochopení, proto jaký je, jako potřebujete vy. Extroverti jsou sluníčkoví lidé s dobrou náladou a úsměvem na tváři. Nechte se nakazit. :)


#extrovert #introvert #humor #charakter

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com