• Lucie

Oblbnout mozek psaným textem při čtení je snadné a těžké

„Mladá obuvnická firma Vasky, kterou založil před čtyřmi roky dnes dvaadvacetiletý...“

„Unikátní nabídka poklidných snídaní v příjemném prostředí...“

„Značka Ecstatic Travel představuje krásné lněné sukně v mnoha barvách...“


Těmito třemi větami začíná příspěvek mé kolegyně Terezy Hladíkové - nadaná copywriterka, u které jsem si jista, že brzy bude velkým jménem v oboru.


V diskuzi pod příspěvkem se strhla diskuze, kterak Terka nemá pravdu a kterak její návrhy jsou bulvární. A že vlastně ty první věty se vám čtou líp. A já vám dám za pravdu, čtou se vám líp. Protože ve vás nebudí žádnou emoci. Jsou to věty nekonfliktní. Obecné a prázdné. Text vás má nadchnout. Nebo vás naštvat. Toto jsou přesně ty věty, které mají na svých webech zákazníci, kteří za námi copywritery chodí a stěžují si: "Víte, za ten design webu jsme dali fúru peněz, ale ono to nefuguje."


Nemusím takového klienta zpovídat příliš dlouho. Je to jak přes kopírák.

Analýza klíčových slov - desítka v luftu.

Nějakej ten wordpress guru - dvacka v luftu.

Šikovnej grafik - desítka v luftu.


A to tu prosím pěkně střílím částky za low cost řešení!!!


"A kolik jste dali za texty?" ptám se zákazníka a dozvídám se, že texty psal:

  • majitel firmy sám, protože on tomu, co firma dělá a co chce říct, rozumí nejlíp (provozní slepota a ztráta soudnosti a sebereflexe)

  • texty psala paní z HR, protože píše hezký inzeráty (ne, nepíše)

  • psala recepční, protože má čas

  • psal to copywriter, kterýho našli na nějakém copytržišti a stálo to pár stovek...

Mimochodem. Opravdu chcete patřit mezi masu směšných pomýlenců, kteří si myslí, že když budou na všem a na všech škudlit a do svého podnikání neinvestují, že z nich budou do roka a do dne milionáři?


Zpátky na stromy. Teda zpátky k textům. Jak by ty texty mohly být lepší vám názorně ukážu.


„Mladá obuvnická firma Vasky, kterou založil před čtyřmi roky dnes dvaadvacetiletý...“


Celý text vypadá takto:

Tento článek ve vás jako v čtenářích má vzbudit touhu po teniskách. Má vás okamžitě přimět k překliknutí na Hithit, kde si je můžete koupit. První věta je nicneříkající představení no name pána, který asi utratil hodně peněz za nový mašiny na šití tenisek a teď chudák žebrá na Hithitu o vaše peníze.


Pokud nejste vyloženě fanoušek tohoto designu bot, nekoupíte si je. Nedostali jste žádný důvod. Nulová motivace. Copywriter odvedl mizernou práci, protože text ve vás neprobudil emoce - touhu mít ty boty. Bylo by ode mne krátkozraké tvrdit, že článek neprodal jediný pár tenisek. Ale tvrdošíjně si budu stát za svým tvrzením, že se to dalo udělat lépe a dalo se prodat více.


Třeba takto:

Zažijte na vlastní nohy pocit pohodlí a luxusu a buďte první, kdo si na Hithitu koupí stylové tenisky od obuvnické značky Vasky. V domovském Zlíně šije mladý obuvník už 4 roky farmářky, polobotky, pantofle a sandálky. Kombinuje tradiční obuvnické řemeslo s moderními postupy i materiály. Teprve dvadvacetiletý Václav Staněk se svou značkou Vasky vstupuje na crowdfundingovou scénu, kde si můžete svůj pár tenisek od Vasky koupit za příjemnou cenu i vy.


Variací na prodejní text se dá vytvořit mnoho. Vasky je mladá značka, ale ty boty nestojí pár korun. Jsou to ručně vyráběné KOŽENÉ BOTY a proto by text měl brnknout na strunu jedinečnosti, luxusu a pocitu "mám něco extra" nebo "mám to jako první". Můj návrh textu pracuje ještě s druhotnými motivátory nebo spouštěči. Každý čech totiž má dnes automatickou asociaci boty + Zlín = Baťa. Pokud vám do textu podsunu "tradiční obuvnické řemeslo" spustím u vás asociaci k oblíbené a tradiční značce a tato emoce se přenese i na značku Vasky. Nebo opakování spojení "značka Vasky" - tím docílíte u čtenáře pocit, že si kupuje něco "značkového".


A třeba formulace "nejnižší možná cena" evokuje "už nevím, jak to prodat, tak to dám za nejlevnější možnou cenu". To nezní moc sexy. Ale naopak "příjemná cena" - v kontextu se zbylým textem - navodí pocit: "ZROVNA TEĎ to můžu mít za míň než obvykle". Je tam ten pocit zaváděcí ceny a nikoliv neprodejného zboží, kterého se někdo chce zbavit.


Jsou to drobné rozdíly, kterých si jako laici nikdy nevšimnete. Zkušený copywriter musí tyto rozdíly vnímat a chápat a musí je umět použít.


„Unikátní nabídka poklidných snídaní v příjemném prostředí...“

Copywriterského peklo. Jak použít hodně slov a neříct nic konkrétního. Unikátní nabídka je každá druhá. Pamatujte si, že taková tvrzení by z vašich textů měla vyplývat. Když si zákazník přečte, že: "Vychutnejte si čerstvé ovoce, nadýchanou omeletu ve vířivce na terase hotelu, odkud pozorujete moře a pláž zalité ranním sluncem...." a k tomu popíšete, jaké laskominy host dostane, věřte mi, že si můžete dovolit i trochu delší souvětí plné kudrlinek. Protože pokud mi k tomu textu přidáte třeba fotku, okamžitě mi naběhne představa, jak tam sedím a žvejkám něco moc dobrého a užívám si absolutní pohodu. Ale unikátní nabídka čehokoliv je to, čemu Lůca říká: "copyshit".


Když do Googlu zadáte "copytriky", vyskočí na vás 45 milionů výsledků. Dočtete se 100 + 1 dokola se opakujících pouček.


Já mám pro vás jediné:

Každý váš příspěvek tvořte s cílem získat zákazníka. S clem navázat se zákazníky vztah, vzbudit v nich důvěru a touhu utratit u vás peníze. Nebo opravdu chcete dál plýtvat časem a energií na psaní špatných textů a ohrozit tím své příjmy a být za hlupáka?

Vypracování hrubé kostry článku: 1,5 hodiny

Finální psaní (dočištění textu) a korektura: 26 minut

Počet znaků: 5288 znaků včetně mezer (2,9 NS)

Jako podklady ke zpracování sloužily:

Hodina prokrastinace na LinkedInu

Otravování kamaráda na WhatsAppu, co si myslí o jedné větě v článku

přečtení zdrojového článku: https://iluxus.cz/2020/06/26/vasky-predstavuji-sve-vubec-prvni-tenisky/

procházka po eshopu vasky.cz


Běžná cena podobného článku na Váš blog: cca 1.950 Kč jedná-li se o jednorázovou zakázku


218 zobrazení0 komentář

Máte něco na srdci?

Můžete mi poslat email:

lucie.zitt@email.cz

Lucie Zitterbartová

IČ: 74515241

Nebo mne jednoduše najdete na všemožných sociálních sítích.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter

© 2019 by Lucie Zitterbartová. Česká Republika/Praha. Proudly created with Wix.com